Олимпийският огън гори. Той бе запален от песледния носител на факела – бивш маратонец. В едно веселие в цветове се превърна откриването, придружено с ….освиркване на бразилския президент.
© AFP Бившият маратонец Вандерлай де Лима запали олимпийския огън. В игрите през 2004 той спечели бронзов медал.
Докато трибуните трепереха, хореографите постигнаха целта си. Танцуващи хора пяха и ръкопляскаха обзети от небивалото настроение, идващо от средата на огромния стадион Маракана , който трябва да окрили спорта и още много други неща.Рио, Бразилия и целият свят . Не само с посланието за откриване на XXXI олимпиада в петък, но и победния дух, събирането на младежта от цял свят, за да изрази отвъд границите волята си за приятелство, за свързване на културите. .
Още по темата
Aвтор – Ано Хекер, отговорен спортен редактор
Къве би могло да се случи по добре всичко това, ако не пред погледа на Христос към Копакабана? „Оставете оръжията“ – призова Генералният секретар Бан Ки Мун , като припомни жестът, дошъл при нас от античността, да се оставят в ъгъла мечовете и щитовете, по време на игрите.
Това все още е една мечта на човечеството. Както и надеждата от оздравителната сила на любовта, пресъздадена от мулти медийна музикална и танцова програма. От меланхоличните припави на заробени някога пра-заселнияци, през боса, самба, до креативните гласове от Фавела , се разпростря представянето на културната история , за да превърне цялата болка и страдание в радост и възторг от движението.
© Reuters
80.000 зрители на разпродадения Maracanã-стадион на Рио де Жанейро и телевизионни зрители от цял свят изживяха откриването на Олимпийските игри 2016.
Това, кото накара да станат от столовете си чуждестранните зрители , бе интерпретацията , която докосна душата . Изпята като обяснение в любов към красотата. На прекрасната природа на тази страна, елегантността на нейните хора. Гизела Бюндхен, световна звезда между моделите премина над най-високия подиум в своята кариера под звуците на „Момичето от Ипанема“ – „The Girl from Ipanema“ на композитора Антонио Калос Джобим.
© Reuters
и бразилският модел Гизела Бюндхен излизе по време на церемонията
Но бразилците искат повече в тези дни от едно вдъхновяващо представяне на себе си. „Нека гледаме към това, по което си приличаме, но да празнуваме различията“ – призова артистката и модератор Регина Касе под възгласите на одобрение от страна на зрителите. Едно олимпийско мото, с което за съжаление не всеки официален гост може да се съгласи. Защото тъжествения марш на повече от 200 тима с развяти знамена и в униформи е наред с всичко и символично разграничаване между нациите, пред очите на горди шефове на правителства от цял свят.
Източник: Франкфуртер алгемайне цайтунг /със съкращения/ .
Превод от немски: Пламен К. Георгиев