Бележка на редактора:
Вие знаете ли , любезни, че ритуалът за връчване на почетната титла „хонорис кауза“, този път дадена на японецът и посланик на добра воля на ООН и Световната здравна организация – WHO- Йохей Сасакава завършва с нашето православно пеене „За многая лета“.
Че как иначе – Ректорът на СУ проф. Герджиков прочете грамотата хем на старобългарски, черковно славянски, хем на латински. А след 2 дни почетният гост на България, поканен от добри приятели тук, пътува за Ватикана. За да се яви там на международен симпозиум като първопроходец в борбата и победата над проказата. Че и дискриминацията, „стигмата“, както и казват, която отблъсква от другите дори и излекуваните вече от проклетата болест /останали 200 000 в света – не повече/.
Толкова жестоко е отхвърлянето към различния, опасния, болния. Макар вече да не е заразен. Проказата битува, значи, в главите ни. Като страхът, невежеството, предубеждението, както изтъкна и видният японски изследовател, филантроп, посветил повечето от 77 годишния си живот на борбата с тази болест.
А тя се лекува. Стига да има хора, които разбират какво е наука. Каква сила има тя , за да извади човека от безпомощността, от предубеждението дори. Казаха, че след „лепрата“, както и викат по западния свят, от библейско време и Стария тестамент още – почетният вече докрор хонорис на Софийския университет, ще се обърне и към дечицата, оцеляли от Чернобил.
Вярваме в този алтруизъм. Той е по- силен от всичко. Насреща е един самурай. А ние българите имаме особена тяга към самураите, не знам защо и как. Може би защото са челични. А други ще кажат, че това е хуманизъм и саможертва в действие.
И няма да сбъркат!
За това хорът на Алма матер пее:
За многая лета -д-р Сасакава!
Винаги сте добре дошъл тук у нас в страната на розите. Нека се чудят антрополози и философи, как тъй един духовен мост между далечна Япония и малка, но 1300 годишна България, още ни свързва с Острова на Слънцето.
То май не е дадено на всеки народ. Затова трябва да се къта и пази.
От „Философският клуб“
В тържествена обстановка в Аулата на СУ „Св. Климент охридски“ се сътоя церемонията по удостояването на проф. Йохей Сасакава с почетното звание „Доктор хонорис кауза“. Лично ректорът на университета проф. Анастас Герджиков връчи грамота и медал със синя лента на големият японски дарител. Той е известен в целия свят с борбата си срещу проказата и дискриминациите, свързани с болните и излекуваните от тази жестока болест. Това съобщи сайтът „Студия Трансмедия“.
В кратко слово при откриването на церемонията проф. Александър Федотов, ръководител на Центъра за източни езици и култура към СУ представи Йохей Сасакава, а видеоматериал запозна публиката с постиженията на ръководената от проф. Сасакава Фондация „Нипон“ в битката с проказата в целия свят. Японският учен и филантроп произнесе академично слово на тема „Победа на два фронта: ликвидирането на проказата като болест и като стигма“.
Предложението за удостояването с почетното звание на най-старото и авторитетно висше училище в България е на Факултета по класически и нови филологии на Университета. Председателят на Фондация „Ниппон“ е личност с огромни заслуги за подпомагане на културата в целя свят. Ръководената от него фондация предоставя от дълги години средства за стипендии на докторанти и преподаватели от Софийския университет.
Източник: Студия Трансмедия